دستگاههای موقعیت یاب یا GPS

GPS يعني سيستم موقعيت ياب جهانی، كه از يک شبكه 24 ماهواره ای در مدار زمين تشكيل شده است، درارتفاع 20000 کیلومتری از سطح زمین قرار دارند. ماهواره های GPS هر روز دو بار در يک مدار دقيق دور زمين می گردند و سيگنال های حاوی اطلاعات را به زمين می فرستند. GPS بر اساس زمان مقايسه، زمان ارسال و دريافت سيگنال توسط يک ماهواره كار می كند . اختلاف زمان مشخص می كند كه گيرنده GPS چقدر از ماهواره دور است. حال با انداره گيری مسافت از چند ماهواره گيرنده GPS می تواند موقعيت كاربر را مشخص نموده حتی روی نقشه الكترونيكی نمايش دهد. يک گيرنده GPS بايستی حداقل سيگنال های 3 ماهواره را براي تعيين دقيق 2 موقعيت (طول و عرض جغرافيايی) يک شی دريافت نمايد و سيگنال های 4 ماهواره يا بيشتر می تواند 3 موقعيت (طول و عرض جغرافيايی و ارتفاع) را نشان دهد. همچنين از GPS می توان برای اندازه گيری سرعت، جهت يابی، جستجو، مسافرت طولانی ،‌ رفتن به مقصد و … نيز استفاده كرد .

برای دسترسی به GPS سه راهکار اصلی وجود دارد. استفاده از دستگاه‌های GPS ٬ استفاده از موبایل‌ها و استفاده از تبلت‌ها. معمولا افرادی که قصد خرید تبلت دارند، استفاده از GPS به عنوان یکی از کاربری‌های اصلی مورد نیاز محسوب می‌شود. تبلت‌ها با توجه به صفحه نمایش‌های بزرگتر و با کیفیت‌تر، انتخاب بهتری برای استفاده از GPS به حساب می‌آیند. می‌توان گفت دقت دستگاه‌های گیرنده GPS نسبت به موبایل و تبلت کمی بالاتر است، ولی تک کاربره بودن دستگاه‌ها باعث شده است برای کاربری‌های کمتر تخصصی، استفاده از جی پی اس تبلت و موبایل بیشتر استفاده شود. دو روش اصلی برای سیستم‌های ناوبری روی تبلت و موبایل وجود دارد:
یکی روش ناوبری GPS است که در بین فروشندگان و مصرف کنندگان به GPS آفلاین شهرت دارد. GPS آفلاین به روش ناوبری و مسیریابی با استفاده از GPS ماهواره اطلاق می‌شود. در این روش دسترسی به شبکه موبایل و اینترنت در صورتیکه نقشه‌های محل مورد نظر قبلا روی دستگاه ذخیره سازی شده باشد، ضروری نیست و فقط داشتن سخت افزار GPS کفایت می‌کند. در این روش گاها برخی از برنامه‌های مسیر یابی درخواست روشن بودن وای‌فای یا اینترنت دیتا را دارند که عموما این درخواست به هدف دانلود نقشه است و تاثیری در روند ناوبری ندارد.
روش دوم ناوبری و تعیین موقعیت، روشی است که در شبکه GSM برای دستگاه‌هایی که فاقد سخت افزار GPS هستند کاربرد دارد. در این روش موقعیت کاربر با توجه به موقعیت دکل‌های GSM موجود در اطراف انجام می گیرد. این روش، هم دقت بسیار پایینی دارد و هم در تمام شبکه‌های GSM قابل انجام نیست. این روش اصطلاحا GPS آنلاین نام می‌گیرد. این روش تقریبا به نوعی منقرض شده است. چرا که با توجه به پیشرفت تکنولوژی و پایین آمدن قیمت سخت افزارGPS امروزه تمام تبلت‌ها، موبایل‌ها و حتی گجت‌های پوشیدنی دارای سخت افزار GPS هستند. قطب نما نیز در اکثر دستگاه‌ها وجود دارد. قطب نما مکمل سخت افزار GPS است و جهت قطب شمال را نشان می‌دهد..
نرم افزارهای جی پی اس موجود برای تبلت و موبایل دو دسته کلی دارند. دسته اول این نرم افزارها نقشه‌ها را از قبل به عنوان دیتا همراه نرم افزار دارند و هنگام نصب باید دیتا را نیز روی حافظه دستگاه کپی کنید. چون این نرم‌افزارها نقشه‌ها را همراه خود دارند، برای بارگذاری نقشه‌ها و مسیریابی این دسته از نرم افزارها نیازی به اتصال به اینترنت نیست. این دسته خود در نحوه ذخیره سازی نقشه‌ها دو روش کلی دارند. روش اول اینکه نقشه ها را به عنوان تصاویر متداول ذخیره سازی می‌کنند که حجم بسیار بالایی را می‌طلبد. مثلا نقشه شهر تهران با جزییات کامل در این روش بالغ بر چند گیگابایت اطلاعات می‌شود. هرچه از جزییات نقشه‌ها بیشتر صرف نظر می‌کنیم حجم این اطلاعات پایین‌تر می‌آید. روش دیگر ذخیره سازی نقشه‌ها با الگوریتم‌های ریاضی و بازسازی آنها در هنگام درخواست است. به طوریکه با روش‌های ریاضی نقشه‌ها در نرم افزار ناوبری ذخیره سازی می‌شود و در هنگام درخواست، محل مورد نظر از روی اطلاعات ریاضیاتی بازسازی می‌شود. حجم اطلاعات مورد نظر در این روش به شدت پایین می‌آید. به طوریکه نقشه کل شهر تهران کمتر از 5 مگابایت فضا می‌گیرد. آنچه مسلم است
اینکه اطلاعات نقشه‌ها در این روش کمتر از روش بالایی است و از برخی جزییات صرف نظر می‌شود. کلا در صورتیکه می‌خواهید از کل امکانات مسیر یابی با دقت بالا استفاده کنید، توصیه می‌شود از نرم افزارهای آنلاین استفاده کنید.
دسته دوم نرم افزارهای آنلاین هستند. این نرم افزارها برای تعیین موقعیت مکانی از سخت افزار GPS موجود در تبلت یا گوشی استفاده می‌کنند، اما برای بارگذاری نقشه احتیاج به دسترسی به اینترنت دارند. علاوه بر نقشه، اطلاعات دیگر مانند هتل‌ها و پمپ بنزین‌ها٬ پارکینگ‌ها٬ مکان‌های تفریحی و گردشگری و همچنین اطلاعات راهنمایی مانند حجم ترافیک و باز و بسته بودن مسیر ها و … فقط از طریق دسترسی آنلاین امکان پذیر است. برنامه‌های آنلاین عموما نقشه‌هایی را که یک بار از اینترنت دانلود کرده‌اند ذخیره سازی می‌کنند تا از دوباره کاری اجتناب کنند. بنابراین در صورتیکه نرم افزار ناوبری شما نقشه محل خاصی را یکبار بارگذاری کرده است می‌تواند در صورت عدم دسترسی به اینترنت در همان محل مورد نظر مسیریابی را انجام دهد.
برنامه های GPS خوب در مواردی ترکیبی از این دو روش را استفاده می‌نمایند. یک سری نقشه آماده به صورت از پیش ذخیره شده دارند تا درصورت عدم دسترسی به اینترنت کارایی شان با مشکل مواجه نشود و در صورت دسترسی به اینترنت می‌توانند اطلاعات دقیق‌تر و جزییات بیشتری را فراهم سازند.
نحوه جاسازی GPS
ما می توانیم سیم کارت را در ردیاب GPS مغناطیسی قرار دهیم و در صورتی که بخواهیم خودرویی را ردیابی کنیم مانند تصویر زیر در قسمتی از ماشین قرار دهیم.

و در صورتی که بخواهیم موتور سیکلتی را ردیابی کنیم مانند تصویر زیر را جاساز می کنیم.

امروزه اکثر گوشی های جدید مجهز به سیستم گیرنده GPS هستند و تلفن همراه شما می تواند نقش گیرنده اطلاعات ماهواره را برای مسیریابی داشته باشد.

قابلیت استفاده از PDA به عنوان گیرنده GPS
برتری استفاده از یک دستگاه پی‌دی‌ای (PDA) به‌عنوان یک GPS ، نمایشگری بزرگ است که افزون بر راحتی در مطالعه نقشه، جزئیات بیشتری را نیز قابل مشاهده می‌‌سازد. همچنین همانند GPS هایی که در داخل خودرو نصب می‌‌شوند، می‌‌توانند به صورت صوتی راهنمایی کنند.

درخواست دمو

لطفا در صورت امکان گزینه آنلاین را اعلام کنید


درخواست دمو بصورت اینترنتی و حضوری

در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده میشود.